چگونگی ایجاد Application در LabView

اگر با LabView برنامه نویسی کرده باشید، حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید برنامه ای که نوشته اید را روی یک کامپیوتر دیگر اجرا کنید.

در این موارد، اولین کاری که به ذهن می رسد این است که روی کامپیوتر مقصد LabView را نصب کرده و VI را روی آن اجرا کنید.

این روش علاوه بر اینکه باعث می شود تا شما سورس را در اختیار کامپیوتر مقصد بگذارید، نیاز به زمان بیشتری جهت نصب دارد و همچنین چون LabView نسبتا نرم افزار سنگینی است، ممکن است باعث اجرای کند برنامه ها شود.

اما یک روش دیگر استفاده از Application Builder است. هنگامی که شما LabView را نصب می کنید، یک (یا چند) فایل license نیز بایستی به نرم افزار بدهید که بیانگر این است که شما اجازه استفاده از چه قسمت هایی از LabView را دارید. برای استفاده از Application Builder بایستی License آن را موقع نصب وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید (طریقه نصب License ها معمولا به همراه DVD نرم افزار موجود است).

با استفاده از Application Builder می توانید VI های خود را به صورت فایل های اجرایی با پسوند .exe درآورید. این امر سبب راحتی در اجرای این VI ها می شود.

ایجاد Application در LabView

برای شروع فرض کنید که یک VI با Front Panel شبیه به شکل زیر داریم (یک برنامه ADD ساده):

VI Front Panel

که بلوک دیاگرام آن به صورت شکل زیر است:

VI Block Diagram

برای ساخت Apllication از این VI ابتدا نیاز است تا یک پروژه ایجاد کنید. برای اینکه روند کار را به صورت کلی انجام دهید، ابتدا VI خود را ببندید و در پنجره اصلی LabView (یا همان Getting Started) گزینه Empty Project را انتخاب کنید:

getting Started

پنجره Project Explorer همانند شکل زیر باز می شود:

Project Explorer

در ابتدا بهتر است پروژه جدید را ذخیره کنید. پس از ذخیره کردن پروژه، به روی My Computer کلیک راست کرده و در منوی ADD گزینه File را انتخاب کنید:

حالا در پنجره باز شده، ADD.VI را انتخاب کرده و اضافه کنید. ملاحظه می شود که ADD.VI در زیر My Computer اضافه می شود:

حالا به روی Build Specifications کلیک راست کرده و از منوی New گزینه Application (EXE) را انتخاب کنید. پنجره ای به صورت زیر ظاهر خواهد شد. در این قسمت (Information) می توانید نام فایل .exe نهایی و همچنین مسیر ذخیره را انتخاب کنید. نام ها را به ADD تغییر دهید و مسیر را در صورت نیاز تغییر دهید:

حالا از منوی Category گزینه Source Files را انتخاب کنید و در قسمت Project Files فایل ADD.VI را انتخاب و دکمه ADD Item (که روی آن یک فلش است) را در قسمت Start up VIs بزنید. ملاحظه می کنید که ADD.VI به قسمت Start up Vis اضافه می گردد:

در صورتیکه می خواهید مسیرهای پیش فرض ذخیره شدن فایل اجراییتان را تغییر دهید، و یا می خواهید پوشه مربوط به Support برنامه تان را تغییر دهید، از منوی Category گزینه Destinations را انتخاب کرده و تغییرات مورد نظرتان را انجام دهید:

با کلیک به روی گزینه Source File Settings از منوی Category می توانید تنظیمات برنامه خود در هنگام اجرا را انجام دهید:

با زدن دکمه Customize VI Properties… می توانید تنظیات ظاهری و رفتاری برنامه را در هنگام اجرا انجام دهید:

با تغییرات این پارامترها می توانید به کارکرد آن ها پی ببرید. در تمامی مراحل استفاده از Context Help می تواند کمک بسیاری در شناخت قسمت های مختلف به شما بدهد.

تغییرات مورد نظر خود را انجام دهید و دکمه OK را بزنید (البته در صورت تمایل). اگر برای برنامه خود آیکن خاصی را طراحی کرده اید، از منوی Category گزینه Icon را انتخاب و آیکن مورد نظرتان را معرفی کنید در غیر اینصورت از آیکن پیش فرض استفاده خواهد شد:

در قسمت های Advanced و Additional Exclusives از منوی Category، می توانید تنظیمات پیشرفته دیگری را انجام دهدید. در صورتیکه از این قسمت ها چیزی سر در نمی آورید، می توانید آن ها را بدون تغییر رها کنید.

اما در قسمت Version Information می توانید ورژن، نام محصول، موارد کپی رایت، نام شرکت و دیگر چیزها را تغییر دهید:

در قسمت Run-Time Language از منوی Category می توانید زبان های پشتیبانی شده توسط نرم افزار در حال اجرا را مشخص کنید. این قسمت را نیز می توانید بدون تغییر باقی گذارید:

نهایت در قسمت Preview از منوی Category، می توانید یک پیش نمایش از فایل هایی که پس از ساخت Application ایجاد خواهد شد را ببینید. در صورتیکه نیازی به این کار ندارید، می توانید از آن صرفنظر کنید:

حالا به روی دکمه OK کلیک کنید. سپس در پنجره Project Explorer و در قسمت Build Specifications به روی ADD کلیک راست کرده و Build را بزنید:

پنجره ای به صورت زیر ظاهر خواهد شد پس از اندکی Application مورد نظر شما ساخته خواهد شد!

حالا می توانید به طور کامل از Project Explorer و همچنین LabView خارج شوید. برای اجرای Application ساخته شده، به محلی که برای ذخیره آن انتخاب کرده بودید بروید آن را اجرا کنید:

ملاحظه می کنید که Application نهایی به صورت زیر اجرا خواهد شد:

 

×××توجه:

با استفاده از مطالب فوق شما توانستید یک Application ایجاد کنید؛ اما اگر این Application ایجاد شده را به روی یک سیستم دیگر که روی آن LabView نصب نیست اجرا کنید، با یک خطا مواجه می شوید.

به عبارتی برای اجرای این Application روی یک سیستم دیگر همچنان نیاز به نصب LabView روی آن سیستم می باشد. اما در این روش سورس کد حفظ می شود.

برای اینکه بتوان یک برنامه LabView را روی یک سیستم دیگر، بدون نصب LabView در آن سیستم اجرا کرد، باید یک Installer ایجاد کرد. این مورد ان شاء الله در آینده توضیح داده خواهد شد.

/ 2 نظر / 244 بازدید
مهدی

دستت درد نکنه خیلی خوب بود

مهدی

دستت درد نکنه عالی بود