پروگرامر و دیباگر PICKit2 Clone

PICKit2 نام پروگرامر و دیباگری است که میکروچیپ برای میکروکنترلرهای PIC طراحی کرده است. پروگرامر و دیباگری که در اینجا قرار داده شده است، مشابه PICKit2 است. به عبارت دیگر این پروگرامر و دیباگر کاملا همانند ورژن اصلی آن است؛ با این تفاوت که PCB آن اندکی متفاوت بوده و نیز برخی از کاربردهای ورژن اصلی (به جهت کاهش هزینه ساخت) حذف شده است.

توسط PICKit2 شما قادر هستید که تقریبا تمامی میکروکنترلرهای PIC را پروگرام کنید. و البته همانطور که گفته شد؛ با PICKit2 نیز می توانید برنامه خود را دیباگ بکنید.

البته PICKit2 یک دیباگر کامل نیست و تمامی میکروکنتلرهای PIC را پشتیبانی نمی کند؛ اما اکثر میکروکنترلرهای جدید را پشتیبانی می کند.

PICKit2 را می توانید توسط برنامه اختصاصی آن استفاده کرده و یا آن را با MPLAB استفاده کنید.

در شکل زیر شماتیک PICKit2 Clone را ملاحظه می کنید:

شماتیک PICKit2 Clone

برای دانلود شماتیک با فرمت PDF و PNG می توانید به روی لینک های زیر کلیک کنید:

شماتیک PICKit2 Clone به فرمت PNG

شماتیک PICKit2 Clone به فرمت PDF

 همچنین PCB مدار به صورت یک PCB یک لایه طراحی شده است تا هر چه بیشتر هزینه را کاهش دهد. PCB مدار که در پروتئوس طراحی شده است، به صورت شکل زیر است:

PICKit2 Clone PCB

برای دانلود فایل PCB با فرمت LYT می توانید به روی لینک زیر کلیک کنید:

مدار چاپی PICKit2 Clone با فرمت LYT

 همانطور که دیده می شود، در مدار چاپی یک سوکت ZIF نیز تعبیه شده است که می توان توسط آن روی میکروکنترلرهای 8، 14، 18، 20، 28 و 40 پین برنامه ریزی کرد.

برای برنامه ریزی میکروکنترلر بایستی آن را مطابق با شکل های کنار سوکت، روی سوکت ZIF قرار داده و جامپر J1 را مطابق با تعداد پین های میکروکنترلر تغییر دهید.

برای میکروکنترلرهای 8، 14، 18 و 20 پین؛ بایستی پین های 1 و 2 از جامپر J1 را به هم وصل کرد.

و برای میکروکنترلرهای 28 و 40 پین؛ بایستی پین های 2 و 3 از جامپر J1 را به هم وصل کرد.

اگر به دیتا شیت برخی از میکروکنترلرهای PIC نگاهی کرده باشید، حتما دیده اید که برخی از میکروکنترلرهای PIC با ولتاژ 3.3 ولت کار می کنند (مثل خانواده های PIC18FJ و یا PIC24FJ ویا DSPIC33F). اگر برای پروگرام کردن این میکروکنترلرها از 5 ولت استفاده کنید، میکروکنترلر آسیب می بیند. برای همین منظور در PICKit2 موضوع ولتاژ کاری میکروکنترلر مد نظر قرار گرفته شده است.

توسط جامپر J10 می توان ولتاژ کاری میکروکنترلر در حال برنامه ریزی را برای PICKit2 مشخص کرد. اگر پین های 1 و 2 از جامپر J10 به هم وصل باشند، پروگرامر از 3.3 ولت برای پروگرام کردن استفاده می کند.

و اگر پین های 2 و 3 از جامپر J10 به هم وصل شده باشند، پروگرامر از 5 ولت برای پروگرام کردن استفاده می کند.

سوکت ICSP:

حتما در مورد برنامه ریز میکروکنترلرها در مدار شنیده اید. برای پروگرام کردن میکروکنترلرها حتما نیاز نیست که میکرو را داخل سوکت قرار داده و پروگرام کنید؛ بلکه می توانید میکروکنترلر خود را همانطور که در مدار قرار دارد پروگرام کنید.

به پروگرام کردن میکروکنترلر داخل مدار (ICSP (In Circuit Serial Programming می گویند.

برای برنامه ریزی میکروکنترلرهای PIC در داخل مدار فقط به 3 پین نیاز است. این پین ها به ترتیب PGD، PGC و MCLR نام دارند. البته زمین پروگرامر و مدار هم بایستی یکی باشد.

به منظور پروگرام کردن میکروکنترلر در داخل مدار سوکت J2 تعبیه شده است. برای استفاده از این سوکت کافی است که پین DTA از سوکت J2 را به PGD میکروکنترلر مقصد و پین CLK از سوکت J2 را به PGC و پین VPP را به MCLR میکروکنترلر مقصد وصل کنید.

البته حتما باید GND سوکت J2 را نیز به GND مدار مقصد وصل کنید.

چگونگی ساخت PICKit2 Clone:

برای ساخت PICKit2 clone، ابتدا بایستی PCB مدار را ساخته و قطعات را مونتاژ کنید. اگر توجه کرده باشید، در مدار پروگرامر یک میکروکنترلر PIC18F2550 هم وجود دارد. برای اینکه بتوانید از PICKit2 استفاده کنید، بایستی ابتدا توسط یک پروگرامر دیگر فیل HEX زیر را در میکروکنترلر پروگرامر کنید. توجه داشته باشید که تنظیمات Configuration Word را تغییر ندهید و فقط فایل HEX را پروگرام کنید.

دانلود فایل HEX برای پروگرام کردن PICKit2 Clone با لینک اصلی

دانلود فایل HEX برای پروگرام کردن PICKit2 Clone با لینک کمکی

 اگر برای پروگرام اولیه PIC18F2550 هیچ پروگرامری ندارید، اینجا کلیک کنید.

نرم افزار PICKit2

نرم افزار PICKit2 را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود نرم افزار PICKit2 با لینک اصلی

 دانلود نرم افزار PICKit2 با لینک کمکی

 توجه داشته باشید که برای نصب نرم افزار PICKit2 بایستی Net FrameWork2. را روی سیستم خود نصب داشته باشید.

لینک دانلود Net FrameWork2.

 لینک دانلود Net FrameWork2 SP2.

 

 عکس از PICKit2 Clone ساخته شده:

عکس از PICKit2 Clone

برای مشاهده عکس در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد PICKit2 اینجا کلیک کنید.

/ 8 نظر / 476 بازدید
bahram

آقا حامد ممنون از مطلب مفیدتون

محسن

یه قسمتی در شماتیک مشخصات قطعات علامت سوال گذاشته لطف کنید اونارو درست کنید شدیدا لازم دارم .ممنون از رحماتتون

م .دهقان

با سلام لطفا بفرمایید آیا تا بحال به مشکلی با پروگرمرتان داشته اید. پنچره device family لاک است در برنامه pickit2

علی اسدی

با سلام من این پروگرمر رو ساختم و با مشکل مواجه شدم ممنون میشم اگ ی راه ارتباطی سریع بهم بدید

وحید محمدی

دستت درد نکنه خدا خیرت بده

علي

با سلام . آيا اين پروگرمر نيازبه درايور دارديا نه . چون توي فايلهاي دانلودي گزينه به نام درايور نبود .بي صبرانه منتتظر جواب جناب عالي هستم چون مي خوابم يك نمونه ازاين پروگرمررابسازم . باتشكروسپاس

م. دهقان

با سلام و تشکرات فراوان از اینکه این پروگرامر با کلیه جزییات آن قرار داده اید. عالی بود. پروگرامر را مونتاژ کردم و فایل هگز را روی میکرو ریختم ولی موقعی که وصل لپ تاپ میشه سیستم آنرا نمیشناسه. راه کار حل مشکل کجاست. آیا باید فیوز بیت میکرو دستی تنظیم بشود. یا .... .

طاهر

سلام اولا خیلی ممنون از شما من این پروگرامر را ساختم و برنامه هم پراگرامر را میشناسه فقط ارور به ولتاژ این پروگرامر میده pickit2 vdd and vpp voltage level errors. check target and retry operation