ترموکوپل ها (سنسورهای دمای اثر ترموالکتریک) Thermocouples

ترموکوپل ها از پر کاربردتربن سنسورهای اندازه گیری دما در صنعت هستند. ترموکوپل ها قابلیت اندازه گیری دماهای زیر صفر (تا 200- درجه سانتی گراد) و همچنین دماهای بسیار بالا (بالاتر از 2500 درجه سانتی گراد) را دارند. به عبارات دیگر تنها اندازه گیرهای دمایی تماسی که می توانند در دماهای بالاتر از 1000 درجه کار کنند، فقط ترموکوپل ها هستند.

ترموکوپل ها از دو سیم غیر هم جنس که در یک نقطه به هم اتصال داده شده اند تشکیل شده اند. هنگامی که محل اتصال این دو سیم حرارت داده شود، در دو انتهای آزاد آن ها یک ولتاژ ایجاد می شود که این ولتاژ تابعی است از درجه حرارت محل اتصال دو سیم.

ولتاژ ایجاد شده بسته به نوع سیم ها متفاوت است، در برخی زوج ها ولتاژ خروجی بیشتر و در برخی کمتر است. اما چیزی که مهم است این است که خروجی در ترموکوپل ها بسیار کم است (به عنوان مثال در بیشترین حالت، به ازای هر درجه سانتی گراد دما، 65 تا 70 میکرو ولت خروجی ایجاد می شود). رابطه دمای محل اتصال دو سیم با خروجی در بیشتر ترموکوپل ها تقریبا خطی است (تقریبا).

به محلی که دو سیم ترموکوپل به هم وصل شده اند، اتصال گرم گفته می شود. برای اتصال دو سیم ترموکوپل معمولا آن ها را به هم جوش می دهند. و معمولا برای اندازه گیری دما توسط ترموکوپل ها، اتصال گرم را در یک غلاف قرار می دهند. این غلاف وظیفه حفاظت ترموکوپل در برابر عوامل مخرب محیطی همچون خوردگی را بر عهده دارد.

در شکل زیر ترموکوپل غلاف دار را مشاهده می کنید:

ترموکوپل غلافدار

. به غلاف ترموکوپل، Thermowell نیز می گویند. البته ترموول یک وسیله عمومی است؛ به عبارتی ترموول فقط یک میله استوانه ای شکل ته بسته است که می توان در آن هر نوع سنسور اندازه گیری دما (مثل RTD) را گذاشت.

در شکل زیر یک نمونه Thermowell را مشاهده می کنید:

ترموول

Thermowell ها بسته به محلی که قرار است نصب شوند، جنس متفاوتی دارند. به جهت اینکه تبادل حرارتی بهتری بین پروسه و سنسور (مثلا ترموکوپل یا RTD) داخل Thermowell را با خمیر سیلیکون پر می کنند.

ناکامل

/ 0 نظر / 159 بازدید