پروگرامر سریال برای برنامه ریزی روی میکروکنترلرهای PIC

پروگرامری که در اینجا قرار داده شده است یک پروگرامر ساده است که واسط آن سریال است؛ یعنی این پروگرامر برای پروگرام کردن میکروکنترلر از پورت سریال کامپیوتر (یا همان RS232) استفاده می کند.

همچنین برای این پروگرامر سوکت ZIF و PCB طراحی نشده است و برای پروگرام کردن میکروکنترلر، بایستی میکروکنترلر و پروگرامر را روی برد برد سوار کرد و پروگرام کرد.

دلیل عمده ای که این پروگرامر را قرار دادم، استفاده از آن برای پروگرام کردن PIC18F2550 در پروگرامر PICKit2 Clone است.

شماتیک این پروگرامر را در شکل زیر ملاحضه می کنید:

شماتیک پروگرامر سریال برای میکروکنترلرهای PIC

برای دانلود شماتیک با فرمت PDF و PNG می توانید به روی لینک های زیر کلیک کنید:

شماتیک پروگرامر سریال برای میکروکنترلرهای PIC به فرمت PNG

شماتیک پروگرامر سریال برای میکروکنترلرهای PIC به فرمت PDF

دقت کنید که در این پروگرامر به لحاظ ساده تر شدن، از مبدل RS232 به TTL استفاده نشده است. به همین دلیل این پروگرامر نمی تواند برای برنامه ریز به روی میکروکنترلرهایی که ولتاژ کاری آن ها 3.3 ولت است استفاده گردد.

در شماتیک مدار ولتاژ VPP ولتاژ پروگرامینگ است. برای برنامه ریزی روی میکروکنترلرهای PIC نیاز به یک ولتاژ پروگرام است که این ولتاژ بایستی در حدود 12 تا 13.5 ولت باشد. به عبارت دیگر در مدار پروگرامر برای ولتاژ VPP می توانید از 12 تا 13.5 ولت استفاده کنید.

برای استفاده از این پروگرامر می توان از نرم افزار WinPIC800 استفاده کرد. این نرم افزار را از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود نرم افزار WinPIC800

 این نرم افزار نیاز به نصب ندارد و فقط آن را از حالت ZIP خارج کرده و فایل WinPIC800.exe را اجرا کنید. اگر مدار را درست بسته باشید، بایستی در هنگام اجرای WinPIC800.exe پنجره ای به صورت شکل زیر نشان داده شود:

شروع WinPIC800

به عبارت دیگر در هنگام اجرای WinPIC800.exe بایستی نرم افزار به صورت اتوماتیک میکروکنترلر را تشخیص دهد. به روی دکمه Accept کلیک کنید.

حال برای برنامه ریزی میکروکنترلر، از منوی File گزینه Open را انتخاب کرده و فایل HEX مورد نظرتان را باز کنید. سپس از منوی Device گزینه ی Program All را انتخاب کنید تا فایل HEX به روی میکروکنترلر برنامه ریزی شود.

در منوی Device گزینه های دیگری همچون Read All، Verify All و Erase All وجود دارند که توسط آن به ترتیب می توان برنامه میکروکنترلر را خواند، چک کرد و یا کاملا پاک کرد.

البته برای عملیات های فوق دکمه هایی نیز به صورت میانبر وجود دارند:

میانبرها

اگر خواستید در هنگام برنامه ریزی مقادیر حافظه EEPROM میکروکنترلر را تغییر دهید، به روی Data کلیک کنید و مقادیر حافظه EEPROM را تغییر دهید:

تغییر در مقادیر EEPROM

همچنین اگر خواستید Configuration Word را تغییر دهید، به روی گزینه Setting کلیک کرده و مقادیر را مشاهده یا تغییر دهید:

تغییر در Configuration Word

/ 5 نظر / 373 بازدید
milad

سلام. من این مدار 100 دفعه بستم منتها اصلا" نمی شناسه ای سیو 3 تا میکرو هم گذاشتم بازم نشناخت. مشکل از کجا می تونه باشه. ایا پورت کام من سالمه؟؟ راهی برای تستش وجود داره؟؟ خیلی ممنون خیلی نیاز دارم لطفا" کمکم کنید.

mahtab

aliiiiiiiiiiiii

محسن

ظزفیت و ولتاژ خازن چقر است چون توی شماتیک علامت سوال گذاشته و رگولاتور 7805 است یا 78L05

فرهاد

دوست گرامی اگه مدار رو تغییر بدیم میشه با مبدل هم کار کنه؟؟

رسول

سلام ببخشید من این مدارو بستم ای سی رو نمیشناسه/ لطفا راهنمای کنید